Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Nükleer Tehdidin Ana Kaynağı ABD

PEKİN, 3 Mart (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, ABD’nin dünyadaki başlıca nükleer tehdit kaynağı olduğunu söyledi.

Mao, Cuma günü ABD Başkanı’nın İç Güvenlik Danışmanı Elizabeth Sherwood-Randall’ın ABD’nin nükleer tehditleri azaltmak için Çin üzerinde daha fazla çalışması gerekip gerekmediğine dair medyada yer alması sorulduğunda açıklama yaptı.

Mao, “Çin’in ‘nükleer tehdit’ olarak tanımlanması, ABD’ye nükleer cephaneliğini genişletmek ve askeri hegemonyasını sürdürmek için uygun bir bahane sağlıyor” dedi.

Mao, Çin’in nükleer politikası konusunda her zaman son derece dikkatli ve sorumlu davrandığını, savunma amaçlı bir nükleer strateji ve nükleer silahları “ilk kullanan olmama” politikası izlediğini ve nükleer yeteneklerini ulusal güvenliğin gerektirdiği minimumda tuttuğunu vurguladı.

Sözcü, Çin’in nükleer silahların yayılmasını önleme yükümlülüklerini sıkı bir şekilde yerine getirdiğini, rasyonel, koordineli ve istikrarlı bir nükleer güvenlik yaklaşımı izlediğini ve dünyanın nükleer enerjiyi mümkün olan en geniş ölçüde kullanmasına yardım etme taahhüdünü sürdürdüğünü söyledi.

Mao, Çin’in nükleer enerjinin barışçıl kullanımında uluslararası işbirliğine değer verdiğini ve nükleer tesislerin güvenliğinin sağlanmasına ve nükleer yayılma risklerinin azaltılmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Sözcü, nükleer silahlara sahip en güçlü devlet olan ABD’nin sorumlu bir nükleer politika izlemesi gerektiğini vurguladı, ancak ABD son yıllarda nükleer üçlüyü güncellemek, nükleer silahların ulusal güvenlik politikasındaki rolünü artırmak ve bir dünyadaki askeri ittifak ağı.

Mao, “Dünyadaki nükleer tehdidin ana kaynağı ABD’dir. ABD nükleer politikasını tam olarak takdir etmeli, nükleer silahsızlanma için özel ve birincil sorumluluklarını artırmalı ve ulusal güvenlik politikasında nükleer silahların rolünü azaltmalıdır.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu