Haber

Myanmarlı yetkililerin Bangladeş ziyareti ertelendi

Bangladeş’teki Rohingya mültecilerin dönüşü için başlatılan müzakereler kapsamında, Myanmar yetkililerinin komşu ülkeye yapacağı ziyaret, Mocha Kasırgası nedeniyle ertelendi.

Dhaka Tribune gazetesinin haberine göre, Bangladeş Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seheli Sabrin, ülkelerindeki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınan 20 kişilik Rohingya Müslüman mülteci ekibinin 5 Mayıs’ta Arakan eyaletinin Maungdaw ilçesine gittiğini hatırlattı. iade süreci için “yeterli koşulların varlığının” fiyatlandırılması amacıyla. .

Sözcü Sabrin, Myanmar heyetinin bu ay yapılması planlanan Bangladeş ziyaretinin, Myanmar’ın kuzeybatısında etkili olan Mocha Kasırgası’nın Arakan’da büyük hasara yol açması nedeniyle ertelendiğini söyledi.

Ziyaret için yeni bir tarih belirleneceğini ifade eden Sabrin, Arakan’a giden ekibin izlenimlerini Bangladeşli yetkililerle paylaştığını ve ülkeye gelen Myanmar heyeti ile görüşüleceğine dikkat çekti.

Öte yandan Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, 15 Mayıs’ta BBC’ye yaptığı değerlendirmede Rohingya Müslümanlarının Myanmar’a geri gönderileceğini söyledi.

Başbakan Hasina, ülkesinin artık “Rohingya krizi” ile baş edemeyeceğini ve geldikleri yere geri dönmeleri gerektiğini belirtti.

Rohingya Müslümanlarının Myanmar’a gitmesinin güvenli olup olmadığı sorusuna yanıt veren Hasina, Birleşmiş Milletler ve diğer kuruluşların bu sorumluluğu üstlenmesi ve kendi ülkelerinde güvende olmalarını sağlaması gerektiğini söyledi.

Ülkelerindeki kamplarda Rohingya Müslümanları için yaptıkları harcamalara atıfta bulunarak sağlık ve gıda ihtiyaçlarının karşılandığını hatırlatan Hasina, uluslararası toplumun Bangladeş’e daha fazla yardım yapması gerektiğini söyledi.

20 kişilik mülteci heyeti 5 Mayıs’ta Arakan’a gitti

Myanmar’daki baskı ve zulümden kaçarak Bangladeş’e sığınan 20 kişilik Rohingya Müslüman mülteci grubu, 5 Mayıs’ta Myanmar’ın Rakhine eyaletinin Maungdaw ilçesine, bir mümin için “yeterli koşulların varlığını” değerlendirmek üzere gitti. ve ülkelerine dönmeye istekli.

Bangladeşli yetkililer, eşlik ettikleri bu ziyaretle “mülteciler arasında güven, gönüllülük ve onurlu bir geri dönüş süreci tesis etmeyi” hedeflediklerini belirttiler.

20 kişilik mülteci heyeti, 2017’de ayrılmaya başladıkları memleketlerinde hala uygun bir geri dönüş kuralı olmadığını belirtirken, heyete başkanlık eden Bangladeş Mültecilere Yardım ve Geri Gönderme Şefi Muhammed Mizanur Rahman, Arakan krizinde “tek çözüm” geri dönmekti.

Süreç başarılı olursa ilk aşamada 1100 mültecinin geri gönderilmesi bekleniyor.

Bangladeş, Haziran-Ekim aylarını kapsayan muson mevsiminden önce dönüş sürecini başlatmayı umuyor.

Myanmar askeri yönetiminden yetkililer, 15 Mart’ta Bangladeş’teki kampları ziyaret etti.

Bangladeş’te 1,2 milyondan fazla mülteci 33 kampta ve Bhasan Char Adası’nda yaşıyor.

dursunbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu