Haber

prof. Dr. Ali Merthan Dündar “2022 Yılı Japon Dışişleri Bakanı Ödülü”

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Merthan Dündar’a “2022 Yılının Japon Dışişleri Bakanı Ödülü” takdim edildi.

Japonya Büyükelçiliği konutunun ev sahipliğinde düzenlenen törene Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Kazuhiro Suzuki, Türk-Japon Vakfı Lideri Prof. Dr. Nejat Bora Sayan ve çok sayıda davetli katıldı.

Suzuki törende yaptığı konuşmada, “Japonya arasında dostane ilişkilerin ve karşılıklı anlayışın gelişmesine büyük katkılarından dolayı Prof. Dr. Ali Merthan Dündar’a Japon Dışişleri Bakanı ödülü verilmesine Japon hükümeti tarafından karar verilmiştir. ve Türkiye yıllarca.” dedi.

Dündar’ın uzun yıllardır Japonya-Türkiye ilişkileri üzerine araştırmalar yaptığına işaret eden Suzuki, Dündar’ın iki ülke arasında bir entelektüel ağ geliştirmeye çalıştığını belirtti.

Büyükelçi Suzuki, Dündar’ın araştırma odağının son yıllarda Japonya’yı aştığını ve tüm Asya’yı kapsayacak şekilde genişlediğini belirtti.

“Bugün, Japonya-Türkiye ilişkilerine büyük katkıları olan Prof. Dr. Ali Merthan Dündar’a Japon hükümeti adına ödülü takdim etmekten onur ve mutluluk duyuyorum.” Büyükelçi Suzuki, 2024 yılının iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 100. yılı olarak kutlanacağını hatırlattı.

ozvatanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu