Haber

Rusya, Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Ukrayna’nın en büyük tahıl ihracat limanlarından birini vurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Soçi’deki görüşmede kendisinin hem ikili hem de bölgesel konuları detaylı bir şekilde değerlendirmesi bekleniyor. Ama en önemli gündem maddesi Tahıl Koridoru olacak. Erdoğan’ın ziyareti öncesinde Rusya’dan gelen saldırı gündem yarattı. Putin’in ordusu UkraynaTürkiye’nin en büyük tahıl ihracat limanlarından birine hava saldırısı düzenlendi.

BÖLGEDE GERİLİMİ ARTIRACAK OLAY

Bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya ile kritik temasları öncesinde bölgede gerilimi artıran bir olay yaşandı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile tahıl koridoru anlaşmasının görüşüleceği kritik görüşmesine saatler kala Rusya Ukraynaİzmail limanına çarptı.

PATLAMA SONRASI BÖLGEDEKİLER BARINAKLARA BIRAKILDI

Ukrayna Türkiye’nin Tuna Nehri üzerindeki iki büyük limanından biri olan bölgeye hava saldırısı düzenlendiği belirtilirken, Ukrayna medyası da bölgeden patlama seslerinin geldiğini bildirdi. Odessa bölgesinde yaşanan olayın ardından bölge sakinlerinin barınaklara gittiği de açıklandı.

“17 İNSAN UÇAĞI DÜŞTÜ AMA…”

Saldırının 3,5 saat sürdüğü belirtilirken, Odesa Valisi bir açıklama yaparak depo ve üretim tesisleri ile sivillerin yaşadığı bazı binaların hasar gördüğünü duyurdu. Vali Oleh Kiper, “İzmail bölgesinde 17 insansız hava aracı düşürüldü ancak bir kısmı hedefini vurdu. İlk tespitlere göre şu ana kadar herhangi bir ölüm ya da yaralanma yaşanmadı.”

SON DÖNEMDE SALDIRILARINI GÜZEL ARTTIRDI

Rusya, Karadeniz tahıl koridoru anlaşmasından ayrıldıktan sonra Ukrayna limanlarına yönelik saldırılarını artırdı. Sabah saatlerinde meydana gelen saldırının yol açtığı hasar henüz bilinmiyor. Rusya, Pazar günü Tuna Nehri’nin önemli bir limanı olan Reni’yi vurarak altyapıya zarar verdi ve en az 2 kişiyi yaraladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu