Haber

Trump’a ‘ricin’ dolu bir mektup gönderen zanlı suçunu kabul etti

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’eski lideri donald kozEylül 2020’de adınıza Beyaz Sarayiçinde toksik Önemli olmakİçinde ‘ricin’ geçen bir mektup gönderen 55 yaşındaki Pascale Ferrier isimli zanlı, hakkındaki suçlamaları kabul etti.

Nisan ayındaki duruşmada Ferrier’in 22 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor. FBI tarafından yürütülen soruşturma sonucunda Trump’a başkanlık yarışından çekilme çağrısı yapan ve risin içeren mektupta parmak izi bulunan Ferrier, ABD’nin Buffalo kentinden Kanada’ya geçiş yaparken gözaltına alındı.

“Sana yeni bir isim buldum: Korkunç Zalim Palyaço”

Fransa ve Kanada çifte vatandaşı olan Ferrier, yakalandıktan sonra Kanada’nın Quebec kentindeki evinde hint fasulyesinden risin yaptığını itiraf etti. Ferrier, Risin’in yazdığı mektupta da şunları kaydetti: “Sana yeni bir isim buldum: Çirkin Zalim Palyaço”açıklamalarda bulunmuştu.

Aynı zamanda Ferrier, Teksas’ta görevli 8 kolluk kuvvetlerine emsal mektuplar gönderdiğini de itiraf ederek, bu mektuplarla ilgili suçlamaları da kabul etti. Ferrier’in yasa dışı silah taşımak ve geçersiz ehliyetle araç kullanmaktan 10 hafta tutuklu kaldığı için mektupları 2019 yılında kolluk kuvvetlerine gönderdiği ortaya çıktı.

Washington DC Başsavcısı Matthew Graves yaptığı açıklamada. “Ülkemizde siyasi şiddete yer yoktur ve kamu görevlilerini tehdit edecek veya tehlikeye atacak hiçbir mazeret yoktur.”dedim.

Öte yandan 2014 yılında eski ABD Başkanı Barack Obama ve diğer yetkililere risin içeren mektuplar gönderen ABD’li bir zanlı, çıkarıldığı mahkemece 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bilinen bir panzehir olmayan risin, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre verilen doza bağlı olarak 36 ila 72 saat içinde ölüme neden olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu